2024 Psikoteknik Belgesi Fiyatları| Psikoteknik Nedir ve Kimler Alır?

Ticari araç sürücüleri, yoldaki davranışlarını değerlendirmek amacıyla psikolojik ve fiziksel bir değerlendirmeye tabi tutulurlar. Trafiğe çıktıkları andan itibaren hafıza, hız kontrolü, saldırganlık gibi özellikleri değerlendiren bu sistem, bu araçları kullananların güvenli kullanım için gerekli standartları karşılamasını sağlar. Src sertifikalarını ve psikoteknik değerlendirmeleri güncel tutmak, ticari taşımacılık yöntemlerini etkin bir şekilde kullanmak isteyen her sürücü için çok önemlidir.

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Genellikle psikometri olarak bilinen psikoteknik, sürücülerde dikkat dağınıklığı ve algılama yeteneklerini değerlendirmek için kullanılan bir değerlendirme sürecidir. Diğer alanların yanı sıra motor becerileri, reaksiyon hızı koordinasyon yetenekleri ve psiko-motor kapasiteyi test eden bu teknik sayesinde trafiğe açık yollarda araç kullanma sorumluluğunu üstlenen ticari araç operatörlerinin potansiyelini belirlemek mümkündür. Sertifika, kişinin risk alma yeteneğinden daha fazlasını, saldırganlık kontrol oranını ve ani olaylar sırasındaki davranışlarını da kapsamaktadır. Kısacası, Psikoteknik Sertifikası, direksiyon başındakilerin yayaların bulunduğu kalabalık caddelerde seyrederken güvenlik düzenlemelerini karşılayabilecek nitelikli bireyler olmasını sağlar

Psikoteknik Testi Nedir?

Psikoteknik Test, bir ticari araç sürücüsünün trafikte seyretmek için gerekli olan en kritik özelliklerini analiz etmek için kullanılan önemli bir araçtır. Bunlar arasında görsel algı/hafıza, el-ayak koordinasyonu, psikomotor beceriler ve refleks dikkat yer almaktadır. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren test, adayın psikoloğunun gözetiminde tamamlanır ve aday testi başarıyla geçerse e-imza yoluyla onaylanır. Adayların E-Devlet’ten sağlık sertifikalarının resmi olarak tanınması için, daha önce yukarıda bahsedilen psikologlarının test prosedürlerini başarıyla tamamladıktan sonra bir psikiyatrist tarafından da onaylanmaları gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

Yük ve yolcu taşıma araçlarını kullanan sürücülerin 2918 sayılı Karayolları Yönetmeliği uyarınca SRC belgesinin yanı sıra Psikoteknik Belgesine de sahip olmaları gerekmektedir. Psikoteknik raporu, uzun süreli ve stresli sürüş koşullarının neden olduğu potansiyel hasarı önlemeyi amaçlayan ve 50 dakika süren sınavların sonucudur. Sürücülerin yasal sertifika alabilmeleri için bu belgeyi ilgili yasalarda belirtilen tüm gerekli prosedürleri izleyerek almaları gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Psikoteknik Belgesi almak, ticari araç sürücüleri için önemli bir adımdır. Bu belgeye sahip olabilmek için öncelikle geçerli bir ehliyete sahip olmanız ve Türk vatandaşı olmayanların il göç idaresinden alacakları ikamet izni belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu temel nitelikler karşılandıktan sonra, gerekli belgeler arasında ehliyet kimlik kartınızın fotokopileri ve ceza tutanağı (varsa) yer almaktadır. Aday teste girerken otomatik olarak kaydedildiği için resim zorunluluğu yoktur.

Psikoteknik Kimlere Zorunlu?

Ticari araç sektöründe faaliyet gösterenler psikoteknik kavramını duymuş olabilirler, ancak tam olarak kimlerin sertifika alması gerekiyor? Taksi, kamyon, tır ve otobüs gibi toplu taşıma hizmetlerini yürüten tüm sürücü personel yasal olarak geçerli bir psikoteknik sertifikası almakla yükümlüdür. Bu aynı zamanda öğrenci servisleri ve kişisel ulaşım amacıyla kullanılan diğer araçların operatörleri için de geçerlidir. Bu gerekliliğin yerine getirilmesi sektörde çalışan herkes için elzemdir; aksi takdirde ciddi yasal yaptırımları olmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Ticari araç sürücülerinin tam nitelikli olarak nitelendirilmesi için gerekli olan psikoteknik sertifikasının alınması yalnızca 1 Saat gibi kısa sürede gerçekleştirilebilir. Tabii ki, acil bir durum ortaya çıkarsa, bir iş günü içinde bile sağlanabilir! İşverenlerin, çalışanlarının testleri tamamlarken gösterdikleri performansın sonuçlarına erişebilmeleri için bu puanlar anında dijital sistemlere gönderilir ve doğrudan kullanıma sunulur.

Aynı Gün Belge Almak İçin Hemen Arayın

RANDEVU ALIN
Uzun yıllardır bu alanda hizmet veren firmamız, güler yüzlü ve kaliteli hizmet sağlamaktadır. Mesleki yeterlilik psikoteknik belgesi kategorisinde yakaladığımız başarı ivmesi sayesinde her geçen gün sektörde öncü olmaya devam ediyoruz.

Aynı Gün Randevu İçin Arayınız

Çalışma Saatleri : Pazartesi-Cumartesi, 08:00-18:00
© 2024 - Bağcılar Psikoteknik Merkezi | Tüm Hakları Saklıdır.
Tıkla Ara